Jan 28, 2012

Program „Od grosika do złotówki”

Klasa 2a pod opieką p. R. Pitali realizuje od stycznia program „Od grosika do złotówki”. Program jest adresowany do uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Propozycje zawarte w Programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji ekonomicznej najmłodszych. Program ma na celu:

• ukształtowanie u dzieci umiejętności z zakresu gospodarowania pieniędzmi, m.in. ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy też oszczędzaniu,
  • umożliwienie uczniom poznawania świata finansów osobistych,
  • wspomaganie ich samodzielności uczenia się,
  • inspirowanie dzieci do realizowania własnych pomysłów,
  • rozbudzanie ich ciekawości poznawczej oraz motywacji do dalszej edukacji.

Program „Od grosika do złotówki” został skonstruowany tak, by sposób przekazywania odpowiedniej wiedzy z zakresu gospodarowania finansami oraz kształtowania umiejętności i postaw uczniów był dostosowany do naturalnej w tym wieku aktywności dzieci. Realizacja projektu trwa 10 miesięcy. Uczniowie odbywają podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności. Każdy z uczniów otrzymuje własny „Dziennik podróży”, w którym dokumentuje realizację poszczególnych zadań. W roku szkolnym 2011/12, ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły z Pasją, projekt „Od grosika do złotówki” został wpisany na ministerialną listę „działań z pasją”.

„Przygotowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, a sponsorowany przez Fundację Kronenberga projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego. Wpisuje się w priorytety MEN.

Zgodne z założeniami nowej podstawy programowej treści nauczania, zawarte w projekcie „Od grosika do złotówki”, obejmują edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczo-zdrowotną, społeczno-etyczną, muzyczno-ruchową oraz plastyczno-techniczną, dzięki temu nauczyciel, za zgodą dyrekcji i rodziców, może włączyć projekt w cykl kształcenia edukacji wczesnoszkolnej. Istotnym elementem wdrażania projektu jest współpraca z rodzicami.

Co zyskuje uczeń? Atrakcyjny pakiet edukacyjny, możliwość nauki poprzez zabawę, indywidualizację nauczania, umiejętność samooceny, kształtowanie umiejętności kluczowych.

Co zyskuje szkoła? Dodatkową ofertę dydaktyczno-wychowawczą dla uczniów i program włączający rodziców w edukację finansową swoich dzieci.

Co zyskuje nauczyciel? Pomoc i opiekę metodyczną, udział w bezpłatnym doskonaleniu, zestaw pomocy dydaktycznych, bazę pomysłów wzbudzających zainteresowania uczniów i rozwijających ich talenty.

Co zyskuje rodzic? Bierze aktywny udział w realizacji projektu poprzez m.in. rozmowy z dzieckiem, poszukiwanie form oszczędzania w gospodarstwie domowym, wspiera nauczyciela we wprowadzaniu dzieci w zagadnienia związane z finansami.

W tej chwili jesteśmy na planecie Grosik. Tutaj poznaliśmy pojęcia: moneta, banknot, nominał, bilon, rewers, awers, mennica, emisja. Poznaliśmy także monety, banknoty oraz pojęcia groszy i złoty. Liczyliśmy pieniądze i uczyliśmy się pracować w grupie. Nauczyliśmy się śpiewać bardzo wesołą piosenkę o podróżowaniu z Grosikiem w Galaktyce z ciekawymi planetami. Podróżujemy po niej swoją, dużą rakietą. Teraz lecimy na planetę Portfelik.

Opracowanie: R. Pitala